Hakkımızda

TURGUT IŞIK VAKFI‘NA adını veren, IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş’nin kurucusu TURGUT IŞIK, 1932 yılında Bartın’ da doğdu

TURGUT IŞIK VAKFI

1974 yılında kuruluşlarının devamlılığını sağlamak amacıyla tüm şirketlerini IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş. çatısı altında topladı.

IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş.

Günümüzde sanayiden enerji üretimine taahhütten gayrimenkul geliştirmeye 3'ü halka açık 17 şirketi bünyesinde barındırmaktadır.

IŞIKLAR GRUBU

“Hayat mücadele değil, mücadele hayattır”

TURGUT IŞIK VAKFI‘NA adını veren, IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş’nin kurucusu TURGUT IŞIK, 1932 yılında Bartın’ da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bartın’da tamamladıktan sonra bir süre dedesinin ve babasının firmalarında çalıştı ve 1952 yılında babası Ali Rıza Işık ile beraber Işıklar Kollektif Şirketi’ni kurdu. 1959 yılında babasının vefatıyla işleri üstlenen Turgut Işık, 1964 yılında Sezai Türkeş – Fevzi Akkaya ikilisiyle Işıklar Limited Şirketini kurdu ve uzun yıllar satış şirketi olarak faaliyet gösteren bu şirketini de Anonim’e dönüştürerek Işıklar Bartın Tuğla fabrikasıyla beraber sanayiye girdi.

Turgut Işık 1970 – 1981 yılları arasında sırasıyla Baksan Bartın Kağıt, Işıklar Bartın Tuğla, Meytaş Kireç ve Çumra Kağıt Torba Fabrikalarını kurarak işletmeye açtı.
1976 yılında Işıklar Denizcilik, Bargem, Bartaş, Bartın Gemi,  Barden şirketlerinden oluşan Işıklar Denizcilik grubunu kurdu. Bu şirketlerin yaptıkları yatırımlarla 1 tanker ve 13 kuru yük gemilerinden oluşan bir filoya sahip oldu.

Özışık İnşaat ve Taahhüt A.Ş ile Genta Sanayi Tesisleri ve Taahhüt A.Ş’nin kurulmasıyla birlikte inşaat ve taahhüt sektörüne girdi.

1974 yılında kuruluşlarının devamlılığını sağlamak amacıyla tüm şirketlerini IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş. çatısı altında topladı.

26 Mart 1990 tarihinde aramızdan ayrılan Turgut Işık ömrü boyunca “Hayat mücadele değil, mücadele hayattır.” İlkesini benimsemiş Türk Özel Sektörünün bir mensubu olarak, yurdumuzun ekonomik kalkınmasına katkıda bulunabilmek için yurtiçi ve yurtdışında payına düşen görevleri üstün gayreti, titiz, çalışmaları ve tükenmez dinamizmiyle sonuna kadar yerine getirmeyi bir borç bilmiştir. Turgut Işık, ölümünden birkaç yıl önce eğitim ve sağlık alanında bir vakıf kurmak istemiş ve bununla ilgili çalışmaları başlatmıştı. Sağlığında gerçekleştiremediği bu isteği, ölümünden sonra 1991 yılında, eğitim ve sağlık amaçları doğrultusunda ailesi tarafından gerçekleştirildi.

Turgut Işık’ın vefatı akabinde oğulları Rıza Kutlu Işık ve Uğur Işık Holding’te Başkan ve Başkan yardımcılıklarını üstlendi ve üçüncü nesil olarak işbaşına geçti.
Rıza Kutlu Işık ve Uğur Işık ın yönetiminde Işıklar Holding ilk büyük atılımını 1995 yılında Özelleştirilen Çimhol Holding i satın alarak yaptı.Çimhol bünyesinde Çemaş Döküm,Niğbaş Beton ve Çimtek Mühendislik şirketleri Işıklar Grubuna katıldı.
2011 yılında Halka açık Metemteks şirketini ve BND Elektrik şirketini satın alan Işıklar aynı sene Kuzey Irak,Erbil şehrinde Işıklar Paper Sack şirketi bünyesinde Kuzey Irak ın ilk kraft torba fabrikasını kurdu.
2019 yılında Bulgaristan da Işıklar Software and Technology şirketini kurarak kendi kripto parası olan Işık Coin(isikc) yi üreterek 3 ayrı kripto para borsasında işlem görmesi sağlandı.
2020 yılında 11.000 hektar ormanı ve iki konaklama tesisiyle Bulgaristan’ın en meşhur avlağı Elen Hunting Işıklar İnşaat ve Turizm A.Ş. tarafından satın alındı.
2021 yılında Çemaş Döküm fabrika sahası içinde 80 dönüm araziye 6 MW GES tesisi kurup devreye aldı ve tükettiği elektrikin önemli bir kısmını kendi üretmeye başladı.
2021 yılında Halka açık iki şirketimiz Işıklar Enerji ve Yapı Holding ve Çemaş UN Global Compact a imzacı statüsünde kabul edilerek Işıklar grubunun sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığı berraklaştırıldı.