Başkanın Mesajı
Başkanın Mesajı
Yönetim Kurulu
Işıklar'a Bakış
Vizyon ve Misyon
Yeni Yönetim Yaklaşımı
Unutamadıklarımız
Etik Kurallar
 

Rıza Kutlu Işık
Yönetim Kurulu Başkanı

Işıklar Holding A.Ş.

Uğur Işık
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Işıklar Holding A.Ş.

 

Değerli paydaşlarımız,

2014 yılı Işıklar Holding ve iştirakleri açısından son derece başarılı bir yıl olarak tamamlandı.
Halka açık  iştirakimiz Işıklar Yatırım Holding, halka açık bir diğer iştirakimiz  Işıklar Enerji ve Yapı Holding ile birleşmesini başarıyla tamamladı ve grubumuzun yapısını sadeleştirme, tasarruf ve ölçek ekonomisinden yararlanma yönünde önemli bir adım daha atmış olduk.
BND Elektrik iştirakimiz planladığımız gibi Kahraman Maraş’ta Üçgen (3.5MW) ve Ordu da Üçgen II (10.5 MW) Hidroelektrik santrallerini tamamlayarak devreye aldı ve elektrik üretim ve satışına başladı. Sorunsuz devreye alınan ve fevkalade iyi bir başlangıç yaptığımız yeşil enerji sektöründe başka yatırım fırsatlarını da aramaya devam edeceğiz.
Çemaş Döküm iştirakimiz kapasite artırım yatırımını tamamlayarak fiili döküm kapasitesini 25.000 tona çıkarırken bu yatırımla hedeflediğimiz 80-200 kg’lık döküm parçalara yönelik aldığı pek çok yeni siparişle yeni hattını şimdiden dolu dolu çalıştırmaya göre bir bütçe yaptı ve yatırım kararımızın ne kadar isabetli olduğunu bizlere gösterdi. Önümüzdeki ay içinde devreye girecek 3 yeni CNC merkeziyle birlikte İşleme tezgah sayımız 26 ya yükselirken İşleme tesisimiz de tam kapasiteye ulaştı. İhracatımızın satışlar içindeki payı bu yatırımla artarak % 50 ye ulaşması hedeflenmektedir. 2015 yılında Çemaş A.Ş.’mizin artan ciro ve karlılığı sanırım yatırımcılarımızı da memnun edecektir.
Kuzey Irak Erbil de iştirakimiz Işıklar Paper Sack’in kraft torba fabrikası yatırımı ise grubumuza Lafarge firmasından Gelişmekte Olan Ülkeler kategorisinde ‘En İyi Tedarikçi ‘ ödülünü getirdi. Dünya devleriyle yarıştığımız bu alanda dünyanın en büyük Çimento torba kullanıcısı Lafarge grubundan bu son derece prestijli ödülü almanın haklı gururunu yaşadık. Önümüzdeki yıllarda bu yatırımımızın da ne kadar isabetli olduğunu hep birlikte göreceğiz.
Işıklar Ambalaj şirketimiz Çumra fabrikasında bir adet W&H  Ventil(Bottomer) yatırımını da tamamlayarak ocak ayında devreye alacak ve kraft torba üretim kapasitesini % 15 arttıracaktır. 2015 yılında geçmişte olduğu gibi satışlarının %50 sini ihracata yapmayı hedeflemektedir.
Özışık İnşaat iştirakimiz 2014 yılında Alpaslan I barajının (160 MW-200 milyon $ proje bedeli) kesin kabulunü yaparak DSİ ye teslim etti ve yıl içinde yine DSİ den Mardin Ceylanpınar sulama ihalesini kazandı. Ayrıca grup şirketlerimizden BND Elektrik için inşa ettiği Üçgen ve Üçgen II HES projelerini de son derece başarıyla tamamlayarak teslim etti.Yeni yılda yeni taahhütler için ihalelere katılım ve iş arama faaliyetlerimiz de kesintisiz sürecektir.Özışık İnşaat şirketimizin Bartın da şehir merkezindeki konut arazisine toplam 35.000m2 kapalı alanlı bir konut projesi geliştirme çalışmalarımız da devam etmekte ve Bartın’ın nitelikli ve ekonomik konut ihtiyacına çözüm üretmeye yönelik bu projeye de yıl içinde başlamayı hedefliyoruz.
Niğbaş Beton iştirakimiz 2014 yılında prefabrik sanayi ve çok katlı yurt,avm türü yapılardan oluşan ürün gamına  prefabrik Stadyum yapılarını da ekleyerek tarihinin en yüksek üretim rakkamlarını gerçekleştirdi. Fark yaratan mühendislik çözümleriyle prefabrik yapı ürünlerimizi çeşitlendirmeye yeni yıl da da devam etmeyi hedefliyoruz.
Çimtek iştirakimiz  Baştaş ve Konya Çimento fabrikalarının çevre yatırımları olan hammadde stokhollerini de istenen standartta ve zamanında teslim etmektedir.
Işıklar İnşaat Malzemeleri iştirakimiz  Klinker zemin,cephe ve çatı kaplamalarına yönelik ürün gamını başarıyla Türk Mimarlarının ve Taahhüt sektörünün hizmetine sunmakla birlikte ihracat yaptığı ülke sayısını da arttırdı ve yeni yılda ihracatın satışlarındaki payını %30 a ulaştırmayı hedefliyor.
İngiliz JCB firmasının distribütörlüğünde 40. yılını dolduran Sif JCB iştirakimiz ise 2013 Ankara Servis/Satış bina yatırımını takiben 2014 yılında da İstanbul Orhanlı da yeni bir merkez servis, satış ve genel yönetim binası yatırımını tamamlayarak JCB’nin istediği standartlarda müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir yapıyı gerçekleştirdi.
HMF Hyundai Asansör iştirakimiz de pek çok prestijli konut projesinin yanısıra Doğuş grubunun İstanbul Metro projesine de tedarikçi olarak son derece başarılı bir yılı idrak etti ve 2015’e elinde çok ciddi bir bekleyen sipariş ile girmekte.
HMF iştirakimiz Genel Müdürü Sn.Tamer Öztoygar iş makineleri ithalat ve üreticilerinin temsilcisi olan İMDER başkanlığını bir önceki başkan SİF JCB iştirakimiz Genel Müdürü Sn.Cüneyt Divriş ten devralmış ve sektör problemlerinin halline yönelik yoğun bir mesai vermektedir.
Metemteks Sentetik İplik iştirakimiz ise çözgü ipliklerine ilaveten atkı ipliklerini de ürün gamına eklemiş ve müşterilerine daha iyi hizmet verme gayretlerine devam etmektedir.
Işıklar Holding A.Ş.’nin 40. yılını idrak ettiğimiz 2015 yılında istikrarlı büyümemizi sürdürmeyi hedeflerken yeni yılın size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini diliyorum,

 

Saygılarımla,

Rıza Kutlu Işık

Işıklar Holding A.Ş.

Başkan ve CEO

Her hakkı saklıdır. Işıklar Holding © 2006